Jdi na obsah Jdi na menu
 


The Rasmus na hor..

6. 7. 2006

Rasmus na horské dráze

Když před časem okupovali česká rádia s hity jako In The Shadows či First Day Of My Life, leckdo jásal, že finské jedničky Apocalyptica a HIM se doma dočkali mladých nástupců.Což o to, The Rasmus mladí jsou, ale hrájí spolu už 11 let a právě vydávají šesté řadové album.Když se pak v pětadvaceti pořádně proslavili, evidentně to s nimi nijak nezamávalo.Jinak by přece nenatočili tak solidní desku, jako je novinka Hide From The Sun.Oproti předchozímu albu Dead Letters temnější a propracovanější.Nabitá hity od začátku až do konce.

Dohromady se dali v roce 1994, kdy jim bylo 16.Asi museli kohosi důležitého velmi zaujmout, protože tentýž rok podepsali smlouvu s gramofirmou.Hned nato kvůli kapele opustili školu, což vypadalo jako velmi neprozíravý krok. ,,Vždycky jsme si věřili," vypráví zpěvák Lauri Ylönen, ,,nikdy nás ani nenapadla myšlenka, co budeme dělat, když vyhoříme.S tou možnosti jsme nikdy nepočítali."A ona ani nenastala.Debut Peep (1996) byl ve Finsku zalatý a během roku po jeho vydání kapela odehrála íc než 100 koncertů.Za druhou desku Playboys (1997) dostali Rasmus první finskou Grammy jako objev roku a také příležitost předskakovat Red Hot Chilli Peppers či Garbage.Dobře se prodávalo i třetí album Hellofatester (1998), čtvrté Into (2001) přineslo obrovský hit F-F-F-Falling, který ve velkém pronikl do celé Skandinávie.

Když vydali pátou řadovku Dead Letters (2003), evidentně už byli připraveni.Zabodovalo po celé Evropě.Taajemství jejich úspěchu přitom nespočívá v žádném převratném novátorství - jen v kombinaci poměrně tvrdých kytar a až popově chytlavých melodií.Jinými slovy The Rasmus jsou velice šikovní hitmakeři, kteří své silné nápady zabalují o rockového kabátu.K tomu přidejte správně atraktivní osobnost za mikrofonem - v tomto případě zpěváka Lauriho Ylönena, který se stal regulérním idolem žen a dívek.Kromě toho, že střídá divoké účesy i barvy vlasů a dokonce očí (kontaktní čočky zmůžou zázraky), píše také velmi osobní texty, které se dle reakcí na internetových stránkách příznivců kapely velmi dotýkají. ,,Na textech mi hodně záleží," říká zpěvák. ,,Nemůžu zpívat jen tak nějaká slova.Potřebuji k nim mít vztah, jinak můj zpěv nebude stát za nic." Například na Dead Letters je dle jeho slov každý text někomu.Přiznáním, omluvou nebo třeba voláním o pomoc.

Při přípravě novinky prý kapelu úspěch předchozího alba nijak nestresoval. ,,Jasně, každý se nás s děsem v očích ptal, jestli nejsme vyřízení z toho, že bychom měli opakovat úspěch Dead Letters.A jestli nás to při práci nesvazuje.Právě naopak!Dodalo nám to sebevědomí, takže se ta deska vylupovala úplně snadno.K tomu nás neuvěřitelně nabilo koncertování po světě, takže jsme hned po návratu z turné zamířili rovnou do studia.Ani jsme nepotřebovali dovolenou."Mezitím si Ylönen zazpíval na albu spřízněné Apocalyptiky singlový duet Bittersweet s Villem Valem z HIM, čímž svou mateřskou kapelu ještě více zviditelnil.A pak už se soustředil na desku, jejíž český název zní "ukrýt se před sluncem" a jejímž tématem jsou útěky a schovávání. ,,Vím, zní to negativně, ale je to spíš o pátrání po vlastních pocitech," vysvětluje zpěvák. ,,V našem životě se od minulé desky stala spousta věcí - dobrých i špatných.Je to jako na horské dráze."

Časopis Music

(www,therasmuss.estranky.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rasmus

(jary, 11. 6. 2009 12:22)

není se čemu divit, že zaujali. Jsou skvělí...